KOTOR

KOTOR

kotor old town (2448 x 1836)kotor marina (2448 x 1836)

Budva-Kotor-Dubrovnik  seyahatimin ikinci durağı olan Kotor’dayım.Kotor,Budva yazımda da belirtmiş olduğum gibi Budva’ya sadece yarım saat uzaklıkta ve her yarım saatte otobüs olması sebebiyle gün içinde gelip ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Kotor,birbirine dar boğazlarla bağlı bulunan 4 koydan ve arkasında koya dik biçimde uzanan dağlardan oluşur.Kotor, koylar ve dağlar arasında kalmış Adriyatik kıyısında bir liman şehridir.Kotor Körfezi dünyanın en güzel körfezleri arasında gösterilir. Kotor Körfezi Dördüncü Zaman‘da deniz düzeyinin en son yükselişi sırasında bu bölgedeki vadilerin sular altında kalması sonucunda ortaya çıkmıştır.

1979 yılındaki büyük depremde hasar gördükten sonra Unesco tarafından Unesco Dünya Mirası Listesi’ne alınarak korunan Kotor  Old Town tam anlamıyla büyüleyici huzur dolu bir yer.Tarihi,denizi,dağları,koyları,mimarisi,sakinliği ile insana burada yaşayıp,yaşlanmak varmış be dedirtiyor..

Kotor’a Nasıl Gidilir

Tıpkı Budva yazımda anlatmış olduğum gibi,THY ile Istanbul’dan Podgorica’ya (Karadağın başkenti) direkt uçuş vardır..Podgorica havaalanından Budva 80 km uzaklıktadır.Kotor ise 110 Km uzaklıktadır. Havaalanından Budva’ya  veya Kotor’a aşağıdaki seçeneklerden birini tercih ederek gidebilirsiniz;

-Havaalanından Budva’ya ve Kotor’a taksiler vardır,40 euro ücret karşılığında götürürler 5 euro pazarlık ile 35 euroya gidebilirsiniz..Bu fiyat Budva için geçerli  Kotor’a kimsenin direkt olarak gitmeyeceğini ,kalacağı yer olarak Budva’yı tercih edeceği için Kotor  taksi ücretini öğrenmeye gerek duymadım  ama muhtemelen 50 eurodan aşağı değildir.

-Benim tavsiyem ise havaalanından Podgorica Merkez Otobüs Terminaline gitmeniz ve oradan Budva otobüsü ile Budva’ya ulaşmanız olacaktır.Orada kalacağınız için istediğiniz zaman gün içinde Budva’dan Kotor’a otobüsle gidebilirsiniz.Ama ben Kotor’a gitmek ilk orayı görmek,orada kalmak istiyorum derseniz Podgorica’dan Kotor’a da otobüs var her Karadağ şehrine olduğu gibi….Havalanından Podgorica merkez otobüs terminaline taksi ile 10 euroya 10 dakikada ulaşırsınız(mercedes olan taksilere binmeyin onlar 20 euro :),sıradan olan araçları tercih edin ve 10 euroda anlaşın)..Her yarım saatte Budva’ya veya Kotor’a  otobüs bulabilirsiniz ve ücreti 5 euro Budva,8 euro Kotor,sadece size bir uyarıda bulunayım Turkiyede alışmış olduğunuz gibi otobuse bagaj verirseniz valiz başı 1 euro ödemenizi isterler bu Dubrovnikte de bu şekilde :).. Benim gibi backpacker  iseniz yanınıza alın çantanızı,boşuna 1 euro ödemeyin..Tekrar hatırlatmak isterim,Budva’da kalın ana üssünüz Budva olsun,Kotor çok yakın ve 1 günde gidip gezebileceğiniz bir yer Budva-Kotor otobüs ücreti 3 euro..Kotor aynı zamanda festivaller şehridir..

Kotor’da Nerede Kalınır

Budva’da kalmanızı öneriyorum sürekli ama ben illaki Kotor’da kalmak istiyorum derseniz ucuz Hostelleri  tercih etmenizi öneririm veya hostel fiyatına oda kiralayan pansiyonlar bulabilirsiniz zira bu küçük şehirde Hoteller çok pahalı..Huzurlu,sessiz ,kafa dinlemek için bulunmaz hint kumaşı aslında Kotor , o açıdan düşünüp para sorun değil derseniz bütçenize göre booking sitelerinden erken rezervasyon yaptırmanızı öneririm..

Kotor’da Restaurantlar

Galion Restaurant: Kesinlikle Kotor’daki en iyi restaurant diyebilirim..Deniz mahsülleri seviyor iseniz tek tercihiniz burası olmalı..Körfez kıyısında,hem deniz, hem Stari Grad(Old Town) manzaralı..Yemekleri lezzetli ama ucuz bir yer değil, 2 kişi başbaşa romantik bir akşam yemeği yemek isterseniz  ortalama 80 euro ödersiniz..Ama pişman olmazsınız,tatlılar hariç .Balık çorbası,Midye ve Balık Carpaccio öneririm..Yerel şaraplarından ısmarlamayı unutmayın,denemenize değer..Yerel şaraplarını ayrıca Kotor içindeki şarap evlerinden satın alabilirsiniz,fiyatları oldukça ucuz..

Tanjga Restaurant: Size bir de salaş bir mekan tavsiye edeyim, genelde bu tarz mekanları daha çok severim..Tanjga eski şehrin dışında bir mekan, bildiğin kasap..Kotor’da kime sorsanız gösterir,plastik masa örtüleri 3-4 tane masası olan ama lezzzet ve fiyat olarak muhteşem bir yer..Kofte,biftek ve tavuk ızgara yiyebilirsiniz,kırmızı etler domuz etinden..Patates ve sebze ile servis ediliyor.. 2 kişi  ortalama 10 euro ödeyerek ziyafet çekebilirsiniz..Old Town içinde restaurantların çoğu İtalyan ve siz de her yerde İtalyan restaurantı görmekten sıkıldıysanız biraz değişik deneyimler yaşamanızı tavsiye ederim.

Ben bu iki restaurantı deneyebildim,tavsiye ederim.

Kotor’da Gezilecek Yerler

 • Stari Grad(Old Town)
 • San Giovanni Kalesi (Kotor Kalesi):.
 • Sveti Tripun Katedrali (Aziz Trifun Katedrali)
 • Sveti Anne Kilisesi (Aziz Anne Kilisesi)
 • Gospa of Skrpjela (Şifa veren Meryem Ana Kilisesi) bir diğer adıyla Our Lady of The Rock Kilisesi
 • Kotor Sarayı
 • Perast Museum (Perast Müzesi)
 • Luke Kilisesi
 • Kotor Körfezi
 • Maritime Museum (Maritime Müzesi)
 • Saat Kulesi
 • Napoleon Theatre (Napolyon Tiyatrosu)
 • Old Kotor Prison Building (Kotor Hapishanesi)
 • Nicolas Kilisesi
 • Skadar Gölü: Balkanların en büyük ve en güzel gölü,yeşil ormanlarla,dağlarla çevrili.
 • Piazza of the arms:
 • Our lady of Health Kilisesi:
 • Benedictine Monastery

 

Kotor Stari Grad(Old Town) ana kapısından giriş yaptığımda şehrin girişindeki yazı ilgimi çekti “Tude Nejemo Svoje Nedamo”  ,sözün sahibi eski Yugoslavya lideri Tito, söz şu anlama geliyor “Bizim Olanı Vermeyiz,Başkasının Olanı İstemeyiz”.. Çok etkilendim bu sözden,keşke her lider tarih boyunca onun gibi düşünse,başkasının olana göz dikmese,elindeki ile yetinse ve savaşlar olmasaydı.

Kotor Stari Grad’a adımınızı atar atmaz sizi  sırtını dik dağlara dayamış,deniz kıyısında bir Açıkhava müzesi karşılıyor ,içinizi bir huzur,bir mutluluk kaplıyor..Nereye baksanız bir tarih yatıyor..Eski şehrin içindeki yapılar da dahil olmak üzere Kotor’daki yapıların tarihi 12.-14. Yüzyıllara uzanmaktadır..

Eski şehire ilk girişteki büyük meydan Silah Meydanı olarak anılırmış,Silah Meydan’ında eskiden yapılan silahlar sergilenirmiş.Meydanda yine dikkatinizi çekecek eski bir Saat Kulesi göreceksiniz,17. Yy da inşa edilmiş ve yüzyıllardır bakımını aynı aile yapmakta.Saat Kulesi’nin altında ise piramit şeklinde bir anıt göreceksiniz,bu anıtın adı “Utanç Meydanı” imiş.Eskiden suç işleyen kişiler bu anıta bağlanırmış ve gelen geçen suratlarına tükürürmüş.

watchtowerkotor

Şehrin içinde yürürken yine gözünüze çarpacak bir diğer önemli yapı ile karşılaşıyorsunuz “Sveti Tripun Katedrali (Aziz Trifun Katedrali)”, 12. Yüzyılda inşa edilmiş bu kiliseye 1.5 euro karşılığında girip gezebilirsiniz..Üst kata çıktığınızda Hz. İsa ve Meryem heykelleri göreceksiniz.Terasına çıkıp şehrin manzarasını içinize çekebilirsiniz,arkaya dağlara doğru baktığınızda ise küçük bir kilise daha “Our Lady of  Health Kilisesi” göreceksiniz..Buraya gidebilmek için  yokuşu turmanmanız gerekiyor  tıpkı Kotor Kalesinde olduğu gibi gidip gelmek ortalama 1.5 saatinizi alır..Bu kilise 12. yy da veba salgını olduğunda veba’dan kaçmak için yapılmış.

sveti tripun cathedral kotor

Gezerken karşınıza 2 kilise daha çıkacak karşılıklı olarak biri şehrin en eski kilisesi  Saint Luke ve karşısında Saint Nicholas.

saint luke kotorsaint nicholas kotor

San Giovanni Kalesi (Kotor Kalesi): Tırmanmak ve geri dönmek ortalama 1.5 saat sürmekte , bulunduğum gün yağmur yağdığı için çıkamadım ama nasılsa ben tekrar geleceğim buralara diye umursamadım..Muhteşem bir manzarasının olduğunu resimlerden görmüştüm,bu yaz tekrar gittiğimde ben de tadını çıkaracağım.

Kotor’da Perast Kasabası da gezilesi yerlerden,burada biri doğal diğeri yapay 2 ada göreceksiniz,Denizin ortasında karşılıklı 2 küçük ada ve adadaki kiliseler.St George adasının üzerinde Benedictine Manastırı(Benedictine Monastery on St. George Island) vardır bu ada doğal olan ada..Diğeri ise  yapay olan ada ve üzerindeki kilisenin adı Gospa Od Skrpjela (Şifa veren Meryem Ana Kilisesi) bir diğer adıyla Our Lady of The Rock Kilisesi.Bu yapay adanın ve kilisenin ilginç bir hikayesi var; Eskiden doğal adadaki kilisede ibadet edilirmiş,yapay adanın olduğu yerde ise kayalar varmış ve oraya sadece balıkçılar gider,balık tutarlarmış.Birgün balık tutarken Meryem Ana görünümlü bir nesne bulurlar ve Benedictine Manastırı’na götürürler fakat Rahip bu nesnenin ertesi gün kaybolduğunu farkeder..Balıkçılar yine aynı nesneyi denizde aynı yerde bulur, yine götürürler ve yine kaybolur,aynı yerde bulunur.Bu durum Meryem Ana’nın kendilerine işaret vermesi olarak algılanır ve balık tuttukları kayalıkların olduğu yere kilise yapmaya karar verilir.Buraya kilise inşa etmek oldukça zordur,sadece kayalıklar bunun için yeterli olmadığından denizin doldurulması gerekmektedir.Farklı zamanlarda  inşaatı devam etmiştir,200 yıl sürmüştür..Adaya yıllarca sürekli taş taşınmış hatta taş yüklü gemilerin batırılıp bu sayede inşaatı için gerekli olan taşların taşındığı söylenmektedir.Bu kilisenin kendilerini koruduğuna inanırlar  insanlar ve o yüzden bir diğer adı da Şifa Veren Meryem Ana Kilisesi’dir.

 

kotor benedictine monastery

Kotor’da Gece Hayatı

Yok böyle birsey , eğlenmek istiyorsanız  Budva’ya gitmeniz gerekiyor..

Turistikomer.com

« 2 arasında 5 »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir