Yedi Tepeli Bir Diğer Güzel Şehir Roma

 

rome

İstanbul’dan Sonra Yedi Tepeli Bir Diğer Güzel Şehir Roma

Palatine Tepesi,Capitol Tepesi,Aventine Tepesi,Viminal Tepesi,Esquiline Tepesi,Caelian Tepesi,Quirinal Tepesi ..Roma da 7 tepeli İstanbul gibi tarihi boyunca imparatorlukların başkenti olmuş özellikle kültürel ve tarihi zenginlik açısından mutlaka görülmesi gereken bir şehir..Adım atar atmaz insanı büyülüyor adeta.Kesinlikle en sevdiğim hatta yaşarım ben burada dediğim şehirler arasında her zaman listemin zirvesinde yer alacak şehirlerden biri.

Öncelikle Roma’da çok fazla gezilecek,görülecek yer olduğunu ve çok güzel bir şehir olduğunu bilmenizi isterim,program yaparken en az 4 gün ayırmanız gerekiyor..Size yardımcı olmak için 3 gün’de nasıl gezebileceğinizi yazıp plan yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.4 gün dedim,kalan 1 günde ise tekrar görmek istediğiniz yerler olursa,gider bir daha tadını çıkarırsınız veya 1 gün daha güzel Roma’yı içinize çekersiniz doyasıya.Roma kesinlikle plansız gelebileceğiniz bir şehir değil,iyi planlamazsanız çoğu yeri göremeden dönebilirsiniz,bu yüzden birbirine yakın olan yerleri aynı gün içinde gezmeniz gerekiyor..Vatikan,dünyanın en küçük ülkesi de Roma içinde ve 1 günü mutlaka oraya ayırmak gerekiyor..Daha uzun bir tatil planınız var ise programınıza Floransa da eklenebilir,Roma’dan Floransa’ya hızlı trenler ile geçebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken kesinlikle Roma Pass Card edinmek olmalı,fiyatı 3 günlük 34 euro..Roma Pass Card ile 3 gün boyunca bütün ulaşım araçlarını ücretsiz kullanabileceksiniz ayrıca 2 müze ziyaretiniz ücretsiz olacak ve bitmedi ,diğer müzelere girişlerinizde de indirim alacaksınız,kuyruk beklemeden giriş yapacak olmanız da ayrı güzel..Bu 2 seçeneğe Kolezyum dahil edilebilir..Ilk hakkınızı Kolezyum için kullandığınızda aynı zamanda Roma Forumu ve Palatino Tepesi’ne de ücretsiz girebiliyorsunuz..Kolezyum’a giriş ücretinin 15 euro olduğunu düşünürseniz Roma Pass Card almanın ne kadar avantajlı olduğunu anlayacaksınız..Roma Pass Card ile Kolezyum’a girmenin bir başka ve en önemli avantajı da  Kolezyum girişindeki o metrelerce kuyruğa takılmadan özel turnikeden beklemeden geçebilmektir.Kolezyum’u örnek olarak verdim aynı şekilde 2. seçeceğiniz müzede de ücretsiz ve özel turnikeden beklemeden giriş yapabileceksiniz ve diğer tüm müzelerde de  Roma Pass Card sahibi olduğunuz için indirimli bilet alabileceksiniz..Roma Pass Card Vatikan’da geçerli değil malum Vatikan ayri bir ülke..Roma Pass Card  ilk giriş yaptığınız müze veya ilk kullandığınız ulaşım aracında  kullandığınız anda otomatik olarak aktif oluyor ve 3. günün sonunda gece 12:00 da kullanıma kapanıyor.Roma Pass Card ile Hop on Hop off otobüslerinden de 5 euro indirim alabiliyorsunuz,normalde 20 euro,pass card ile 15 euro.

Roma Fiumicino Havaalanı’ndan Roma’ya Nasıl Gidilir: Hiç boşuna araştırmayın, size en ucuz ulaşım yolunu söyleyeyim,havaalanı’nın hemen çıkışında otobüs peronları göreceksiniz 5 euro karşılığında 30 dk sürecek yolculuk sonrasında Roma Termini’ye(Otobüs ve Tren’lerin merkez istasyonu) ulaşacaksınız,dönerken de aynı şekilde dönebilirsiniz,her yarım saatte otobüs bulabiliyorsunuz.Tren ile gitmek isterseniz Termini’ye tren 10 euro.

Roma’ya Nasıl Gidilir: THY,Pegasus,Alitalia ve Blu-Express Havayolları’nın İstanbul’dan Roma’ya direkt uçuşları var..Fiyat kıyaslaması yaparak ve kampanyaları takip ederek çok uygun fiyatlara seyahat edebilirsiniz.

Roma’da Nerede Kalınır: Tabiki booking.com  sitesinden şehir merkezinde bir hotel veya hostel bulabilirsiniz ama pahalı olacağını bilmenizi isterim,hosteller’in fiyatları bile geceliği 40-50 euro arası değişiyor..Ben size  airbnb.com.tr sitesinden oda kiralamanızı tavsiye ederim,merkezde tutmanız da gereksiz, metro’ya yakın olması yeterli,metro durakları arası mesafeler çok kısa..Ben merkez’e 5 durak uzaklıkta Manzoni’de  B&B (bed and breakfast) bir oda tuttum..Metro yürüyerek 5 dakika ve Termini’ye yine yürüyerek 10 dakika uzaklıkta olan bir yerde idi evim.Termini  Roma’nın metro ve tren ana istasyonu aynı zamanda Havaalanı otobüslerinin varış ve kalkış noktası..Gittiğim yerlerde ilk tercihim bu tarz yerlerde kalmak oluyor, gittiğiniz ülke insanı ile aynı evde kalıyor,sohbet ediyor,mahallelerinde geziyorsunuz ve oralı hissettiriyor kendinizi..Oda seçerken oda içinde özel banyosu da var ise zaten otel odasından farksız oluyor,Roma’da özel banyolu oda bulmakta zorlanmazsınız..Size yardımcı olması için metro duraklarının olduğu bir harita paylaşacağım,oradaki semt isimlerinden arama yaparak oda veya ev bakabilirsiniz,merak etmeyin her metro durağı arası yaklaşık 5 dakika, merkezden uzakta olmayacaksınız..Trastevere’de kalmanız da çok güzel bir tercih olabilir,bildiğiniz Cihangir ve çok merkezi,yine airbnb üzerinden güzel ve uygun fiyatlı oda bulmak mümkün.

Roma Metro Hattı

Roma’da Gezilecek Yerler

Yukarıda da belirttiğim gibi gezi planınızı çok iyi yapmanız gerekiyor,o yüzden gezeceğiniz yerleri 4 gün’e ayıralım;

1. Gün : Antik Roma Gezisi

2. Gün: Şehir Merkezinde Görülecek Yerler

3. Gün: Vatikan

4. Gün: Görülemeyen Veya Tekrar Görmek İstediğiniz Yerler İçin 1 ekstra gün

1. Gün,Antik Roma’da Gezilecek Yerler:

Kolezyum-Colosseum:Kolezyum bildiğiniz üzere bir arena,gladyatörlerin dovüştüğü bir arena,M.S 72 yılında Vespasianus tarafından inşaatına başlanmış M.S 80 yılında oğlu Titus tarafından inşaatı tamamlanmış.Metro B Hattı’nı kullanarak Collosseum istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz gibi yürüyerek te gidebilirsiniz.Gündüz ayrı gece ayrı güzel,gece de mutlaka gidin,ışıklandırıldığı zaman bakmaya doyamıyorsunuz.Roma Pass Card ile ücretsiz girebiliyorsunuz,2 ücretsiz giriş hakkınızın 1 tanesini mutlaka buraya kullanın,normalde giriş ücreti:15 euro.Yukarıda da yazmış olduğum gibi Roma Pass Card sayesinde uzun kuyruklar ile uğraşmadan turnike’den geçebiliyorsunuz.Eğer Roma Pass Card almadıysanız 15 euro karsılıgında alacagınız kombine kartla  Kolezyum-Roma Forumu-Palatino Tepesi’ne  ,3’une de girebiliyorsunuz.. Roma Pass Card ile 2 kullanım hakkınızdan 1 tanesini Kolezyum için kullandığınızda aynı zamanda Roma Forum ve Palatino Tepesi için de kullanmış oluyorsunuz, yani 3’u 1 arada  olmuş oluyor.. 1 hakkınızla  3 kuş vurmuş oluyorsunuz.. 2. hakkınızı da bir görmek istediğiniz bir müze için kullanabilirsiniz.

İçeriye eğer rehbersiz girerseniz size bir harabe gibi gelecektir,girmesek iyiydi ,dışarıdan gördük,fotoğrafımızı da çektik,gerek yoktu diye düşünebilirsiniz o yüzden mutlaka rehber eşliğinde gezmenizi tavsiye ederim..Ben tur ile seyahat etmeyi sevmeyen hatta kimse ile seyahat edemeyen, yalnız seyahat etmeyi seven biriyim..Bütçe önemli o yüzden tabiki tek başıma özel rehber tutacak değildim,kurnazlığımı konuşturdum ve etrafta dolanan tur gruplarına kaynadım,sırf rehber ne anlatıyor dinleyeyim diye..Veya şunu da yapabilirsiniz,dışarıda kelle başı 5 euro olacak şekilde hizmet vermeye hazır rehberler var ama tabi belli sayıda gruplar için geçerli bir fiyat bu, o zaman ne yapıyorsunuz,hemen etraftan kaç kişi gerekiyorsa örgütlüyor ve grup oluyorsunuz.

collosseum

Roma Forumu ve Palatino Tepesi-Roman Forum&Palatino Hill:Mimar Vitruvius tarafından yapılan Roma Forumu dünyadaki en büyük arkeolojik alan olarak bilinir. O günlerde ticaretin kalbinin attığı Roma Forumunda dini aktiviteler de yapılırdı.Roma İmparatorluğunun farkı dönemlerinden tapınakların, bazilikaların, su kemerlerinin oluşturduğu bu antik kent mutlaka görülmeli.

palatinotepesi
Palatino Tepesi
romanforum
Roma Forumu

 

Palatino Tepesi,Roma Forum’unun 40 metre kadar üzerinde yer alıyor,foruma girdiğinizde palatino tepesine çıkabilir ve 7 tepeden biri olan Palatino’dan Forum’a bakabilirsiniz.Palatino Tepesi  forum ile Circus Maximus arasında kaldığından aynı zamanda Circus Maximus’a da tepeden bakma şansınız olur..

Circus Maximus:Halk oyunları ve eğlenceler,tekerlekli araba yarışları için inşa edilmiş antik bir hipodrom.Sezar tarafından yaptırılan en eski ve büyük stadyum Circus Maximus’tur.İki kez yandığı için geriye çok fazla bir şey kalmasa da  görülmeye değer.Metro ile gidecekseniz Line A hattında Circo Massimo durağında inerek ulaşabilirsiniz veya yürüyerek gidebilirsiniz ,kolezyuma çok yakın,bir durak mesafede.

circusmaximus

Domus Aurea: Altın Ev,Latince Domus ev demek,Aurea ise altın,hatta altının simgesi de au..MS 64 yılında büyük yangının ardından Nero tarafından inşa ettirilmiştir.Altın Ev,İmparator Neron imparatorluğun dört bir yanından toplattığı altınları erittirerek evine kaplatmış,bu evde oldukça abartılı,hardcore partiler verdiği söylenir,günümüzde evden geriye kalanları Kolezyum yanında Esquilinus tepesinde görebilirsiniz.

Trajan’s Market&Trajan Column: MS 100-110 yıllarında açılmış olup,dünyadaki en eski alışveriş merkezi,ilk AVM’dir.Roma İmparatoru Trajan’ın Daçya zaferleri sonrası anısına dikilen bir sütun ve sütun’un tepesinde St. Peter’in heykelini görebilirsiniz.Kolezyum’un karşısında,Via dei Fori Imperiali’dedir. MS 100 – 110 yılları arasında Damascus tarafından inşa edilmiş, Orta Çağ’da binaya katlar eklenmiştir.

trajansmarket
Trajans Market&Column

 

Arch of Constantine:İlk Hıristiyan İmparator Konstantin’in zaferini anmak amacıyla 4. yüzyılda dikilen,Kolezyum’un yanında,palatino tepesi ile kolezyum arasında yer alan 25 metre yüksekliğindeki tak’tır.

arch_of_constantine
Arch of Constantine

 

Arch of Titus:Roma Forum’unun güneydoğusunda yer alır,MS 82 yılında Roma İmparatoru Dominitian tarafından ölen kardeşi Titus’u ve zaferlerini anmak amacıyla yapılmıştır.

archoftitus
Arch of Titus

 

Capitol Tepesi: Yedi tepelerin en yüksek olanıdır,tepeye kurulmuş olan Campidoglio meydanı(Piazza del Campidoglio) ise büyük oranda Michelangelo tarafından tasarlanmış.Roma Forum’una çok yakın,yürüyerek gidebilirsiniz.

campidoglio
Piazza del Campidoglio

 

2. Gün,Roma Şehir Merkezinde Görülecek Yerler:

İspanyol Merdivenleri-Spanish Steps:

Piazza di Spagna meydanında yer alır.Metro A hattı ile “Spagna” istasyonunda inerek ulaşabilirsiniz.İspanyol Merdivenleri Fransız Kilisesi Trinita Dei Monti ile Spagna Meydanı’nı birbirine bağlayan merdivenlerdir.Aslında bu meydana 17. yüzyıl’da Trinita Dei Monti adı verilmiş ama daha sonraları İspanya Elçisi burada yaşadığı için  adı Piazza Di Spagna (İspanya Meydanı )  olmuş.Merdivenlerin hemen önündeki çeşme  “Barcaccia”nın inşa edilme sebebi ise  1598 yılında Tiber Nehrinde yaşanan sel felaketi’ni anmak imiş..İspanyol Merdivenleri aynı zamanda senede bir kez moda şovuna ev sahipliği yapmakta..

spanishsteps
İspanyol Merdivenleri

 

Panteon: Antik dönemden bu yana en iyi şekilde korunmuş olan bu tapınaık Pagan Roma Tanrılarına adanarak MS 118-125 tarihlerinde yapılmıştır.Navona meydanı’na yakındır.Panteon neden,hangi amaçla yapıldığı bilinmemekte,tapınak olarak kullanıldığı bilinmektedir.Harika bir mimarisi vardır,girişte iki kısımda Augustus ve Agrippa heykelleri vardır..Panteon’daki iki gözden yağmur yağdığı zaman içeri su girer ama mimarisi sayesinde su akıp gider.Girişteki büyük bronz kapılar önceleri altın kaplıymış,zamanla kaybolmuş..

pantheon pantheon2

Trevi Fountain nam-ı diğer Aşk Çeşmesi:

1732 yılında Nicola Salvi tarafından tasarlanmış yapımı ise 1762 yılında tamamlanmıştır.25 metre yükseklik,20 metre genişliğindedir.17. yüzyılda Papa Urban VIII,çeşmenin restore edilmesini istemiş,Bernini ise sadece çeşmenin yönünü Quirinal Saray’ına çevirerek Papa’nın bu manzaranın tadını çıkarmasını sağlamıştır.

Tepesindeki deniz tanrısı Neptün,sağında ve solunda iki adet Triton vardır.  Çeşmenin ilk katlarında bulunan kız figürü su kemerine adını veren bakireyi simgeler. Figürler arasında Poseidon’un bir arabayı süren hali vardır. Dört sütununda soldan sağa şu  heykeller vardır: “Meyve Bolluğu”, “Tarlaların Verimliliği”, “Sonbaharın Zenginliği” ve “Bahçelerin Zenginliği”.

Benim de yapmış olduğum şöyle de bir efsanesi de vardır; Rivayete göre arkanız dönük olarak sağ elinizle,sol omuz üzerinden çeşme’ye  1 adet bozuk para atarsanız Roma’ya bir gün tekrar döneceksiniz,2 adet bozuk para atarsanız Roma’lı bir kıza/erkeğe aşık olacaksınız,3 adet bozuk para atarsanız ise Roma’lı biri ile evleneceksiniz..Ben full paket alayım dedim 3 bozuk para attım(yine de totalde 16 cent atarak minimumda tuttum bu bir kandırmaca olabilir,fazla para kaptırmayayım diyerek), Roma’dan döneli 8 ay oldu hala beklemedeyim,bu şansla bize çıksa çıksa Romalı Perihan çıkar ancak diye düşünmeden de edemiyorum.

trevifountain

Piazza Navona Meydanı: Barok mimarisinin baş yapıtı olarak kabul edilen bu meydanda mimar Gian Lorenzo Bernini’nin “Dört Nehir Çeşmesi”, Francesco Borromini ve Pietro da Cortona’nın eserleri vardır.

Bu meydan’ın Bernini ve Borromini’nin rekabetini sembolize ettiği söylenir. Bernini nehir tanrıları ile paganizmi ön plana çıkarırken Borromini meydanda kilise ile Hıristiyanlığı yansıtmaktadır.Piazza Navona’daki, Dört Nehir Çeşmesi ve  tam karşısında Sant’Agnese Kilisesi barok tarzını yansıtır.Roma’nın kalbinin attığı,en canlı,en ünlü meydandır.Gündüz ayrı,gece ayrı güzel olup çok hareketlidir..

Şehrin merkezinde yürürken birden karşınıza çıkıverir veya sorarak ta bulabilirsiniz, yakınlarında bir metro durağı yok ,yürüyerek gitmek istemez iseniz otobüs ile gidebilirsiniz (87, 492 ve 70 no’lu otobüsler)

piazzanavona

 

Castel Sant’Angelo Kalesi-Kutsal Melek Kalesi: MS 130-139 yıllarında inşa edilen bu kale aynı zamanda Papa’nın evi ve hapishane olarak kullanılmış hatta Cem Sultan da bu hapishanede mahkum edilmiştir.Kaleyi Vatikan’a bağlayan bir gizli geçit vardır kalenin içinde,tehlikeli durumlarda Papa’nın kaçışı için düşünülmüş.Kale içinde bulunan Castel Sant’Angelo müzesi kalenin tarihi hakkında tüm bilgileri sergilemektedir.Antik askeri silahlar,rönesans döneminden resimler müzede görebilecekleriniz arasında.

Giriş ücreti 8 euro,Roma Pass Card ile indirim alabilir veya 2 ücretsiz giriş hakkınızdan birini kullanabilirsiniz.Metro ile A hattında Lepanto durağında inip yürüyerek ulaşabilirsiniz veya Vatikan’a çok yakın olduğundan Ottoviano metro durağında iner oradan da ulaşabilirsiniz.

castelsantangelo

 

Vittorio Emanuele II Abidesi: Piazza Venezia’da yer alan 135 metre genişliğinde ,70 metre yüksekliğine olan bu abide birleştirilmiş olan İtalya’nın ilk kralı Victor Emanıele anısına yapılmıştır.Panaromik asansörü ile tepesine çıkarak Roma’yı geniş bir açıdan görebilirsiniz.Burada  İtalya Birleşme Müzesi (Museum of Reunification) bulunmaktadır.Kolezyum metro durağında inerek ulaşabilirsiniz..

piazzavenezia

Piazza del Popolo: Avrupa’nın en güzel meydanlarından biridir ve Roma’daki en büyük meydandır.Konserlere ev sahipliği yapar.Via Del Corso, Via del Babuino ve Via di Ripetta caddelerinin kesişim noktasındadır,Metro A hattında Spagna veya Flaminio duraklarında inerek ulaşabilirsiniz.

piazzadelpopolo

Piazza Venezia: Adını Kardinal Venezia’dan almıştır,Kolezyuma yakındır, kolezyum durağında inerek ulaşılabilir,kolezyum ziyaretinin ardından uğrayabileceğiniz,soluklanırken eşsiz mimarisinin tadını çıkarabileceğiniz meydan.

Trastevere: Şehir merkezinden Tiber nehri ile ayrılan semt,ismini tamda bu sebepten almıs,Trastevere (nehrin,tiber’in diğer yanı).Roma’nın en bohem semti diyebilirim.Bir Cihangir havası var bu semtte,hem sanki esnafıyla sıradan bir mahalleymiş havası hem de pahalı restaurantlar,cafeleri ile gayet turistik,lüks bir semt havası..Piazza Santa Maria adında küçük bir meydanı var ve meydanı çevreleyen restaurant ve cafeler ve Roma’nın en eski kiliselerinden Santa Maria in Trastevere ilk goze carpanlar,sokaklarına dalıp kaybolmak çok keyifi,tavsiye ederim.İlginizi çekerse pazar sabahları 6’da kurulup 2’de kapanan bir bit pazarı var.Trastevere’de yapmanız gerekenlerden biri de Yedi Tepe’den biri olan Gianicolo’ya çıkmak ve Roma manzarasını içinize çekmek olmalı.Meydan’dan yürüyerek çıkabilirsiniz.Gece hayatı çok hareketli,bir dolu cafe-bar var ,içmek isterseniz akşamları Trastevere’ye gidin derim.Merdivenlere oturup nehre doğru bira yudumlamak,o bar senin bu bar benim shot atmak,kopru üzerinden akşam Trastevere’nin gece ışıklandırılması ile yarattığı muhteşem manzarayı içinize çekmek evet tüm bunları yapmak için gidin,tadını çıkarın..Tek gidin,yanınızda hatun kişi var ise muhtemelen aşık olabilirsiniz,yani kim olsa aşık olursunuz,aşık olma riskinin fazlaca olduğu bir semt..Roma’da kalacak yer bakarken bu semtten airbnb aracılığı ile ev bakmanızı tavsiye ederim, boylelikle turist gibi değil bir Roma’lı gibi 3 5 gün geçirebilirsiniz.

trastevere
Trastevere

 

Galleria Borghese-Borghese Galerisi:Villa Borghese Parkının içinde yer alır,Kardinal Scipione Borghese’nin özel koleksiyonu ile donatılmış en gösterişli sanat müzesi.Giriş ücreti 5 euro ,pazartesi günleri kapalı.Ulaşım için Metro Spagna durağından yürüyerek veya Termini İstasyonun’dan kalkan 116 no’lu veya 217 no’lu otobüs ile gidebilirsiniz.

 

Piazza Campo de’ Fiori: Tiber nehri ile Piazza Navona (Navona Meydanı) arasında yer alan bir meydan,ismini Pompeo’nun ismi Flora’dan almış.Fiori,italyancada çiçek anlamına geliyor bu yüzden olsa gerek sabahları çiçek ,meyve,sebze pazarı kuruluyor bu meydanda.Bu meydan aynı zamanda idamlara sahne olmuş bir meydan ve bu idamları hatırlatması için zamanında fikirleri sebebi ile yakılmış olan filozof Giordano Bruno heykelini barındırıyor.

campodelfiori

Basilica Papale di Santa Maria Maggiore-Santa Maria Maggiore Bazilikası: Papa Liberio tarafından yaptırılmış olan bu bazilikanın diğer adı “Saint Mary of Snows” dur bu ismin ve bu bazilikanın bir hikayesi vardır; .Papa 5 Ağustos 356 tarihinde rüyasında Meryem Anayı görür ve Meryem Ana’nın kar yağarken bazilikanın inşa edileceği yeri gösterdiğine inanılır. Bu rüya üzerine Papa inşa emri veriyor.Esquilino Tepesinde yer alır,yapımı sırasında tonlarca altın ve mozayikler kullanılmıştır.Termini istasyonundan yürüyerek ulaşılabilir,girişi ücretsizdir.

 

St. John Lateran Bazilikası:Melchiade döneminde 311 – 314 arasında yapılan bu bazilika Roma’daki en eski bazilikalardan biridir. Yüzyıllar boyunca zarar görmüş ve  tekrar tekrar  inşa edilmiş olan Bazilika’nın günümüzdeki son hali Borromi tasarımını yansıtmaktadır. Kilise içerisinde beş adet koridor ve burada eşi benzeri olmayan mozaikler ve heykeller görülebilir.Giriş ücretsizdir,A metro hattında San Gioavanni durağında inerek 5 dk yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Capuchin Crypt:Papa III.Urban’ın emriyle Italya’nın Roma şehrinde 1631 yılında mevcut manastırın 18 metre altında 6 odadan oluşan,300’den fazla papaz ve keşişin iskeletlerinin konulduğu bir yerdir.Bu düzenleme 1.528-1870 yılları arasında ölen rahipleri kapsamıştır.Kafatasları ve kemikler duvara çivilenmş olarak duruyor.Yerini tarif edeyim,bulması biraz zor olabilir  Piazza Barberini yakınında Via Veneto üzerinde, Hard Rock Cafe’nin karşı sırasında kapısında latince mezarlık anlamındaki Coemeterium tabelası olan bir mahzen mezarlığı göreceksiniz,bu ilginç deneyimi mutlaka yaşayın derim,Angels&Demons  filminde de görmüş olduğunuz bu mahzen mezarlığı bir de canlı görün.

capuchincrypt

3. Gün,Vatikan:

Öncelikle Vatikan için bir kaç pratik bilgi vereyim.Direkt elinizi kolunuzu sallayarak gitmenizi önermem,metrelerce kuyruk her daim var Vatikan kapısında,eğer bu kuyrukta beklemek istemiyorsanız biletinizi önceden internetten online rezervasyon yaptırmanız gerekmekte..Şu siteden online rezervasyonunuzu yaptırın ve çıktısını alarak hiç beklemeden giriş yapmanın tadına varın.Vatikan girişinde sadece küçük el çantanızı yanınıza almanıza müsaade ediyorlar,diğer eşyalarınızı emanet olarak teslim edebiliyorsunuz.Kısa şort ve mini etek ile de gitmeyin,yasak.Online rezervasyon yaptırıp beklememenin de bir bedeli var 4 euro, normalde Vatikan müzeleri +Sistine Şapeli 16 euro,rezervasyon ile 20 euro ödemiş oluyorsunuz,4 euro ödemek istemeyen saatlerce bekleyebilir.Bu arada pazar günleri giriş ücretsiz ama inanılmaz kuyruk oluyor.

http://www.museivaticani.va/

http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?weblang=en&do

 

St. Peter’s Basilica-San Pietro Bazilikası: 186 metre uzunluğunda olan bu bazilika Hıristiyan aleminin en büyük bazilikasıdır.136 metre yüksekliğinde bir kubbesi,114 metre genişliğinde ön yüzü vardır ve 47 metre yüksekliğindedir.2200 m2 olan bu dev bazilikada aynı anda 20000 insan ibadet edebilir.MS 4. yüzyılda St. Peter’in şehit düştüğü yere inşa edilmiş ve zamanla yapılan restorasyonlar ile büyümüştür,kubbenin planı Michelangelo’ya aittir,onun çizimlerine göre kubbe Giacomo Dalla Porta tarafından  1588 yılında tamamlanmıştır.

Kubbe’nin kilise haricinde ayrı bir girişi var ve eğer kubbeye çıkmak isterseniz merdiven veya asansör ile çıkabilirsiniz,merdiven ile çıkmanızı tavsiye etmem zira 320 basamaklı dar bir merdiven,asansörü tercih edin.Kilise girişi ücretsiz ama kubbe’ye çıkmak isterseniz asansör ile 7 euro, merdiven ile 6 euro çıkış ücreti var.Vatikan’a ulaşım için Ottaviano metro durağında inip 5 dakika kadar yürümeniz gerekiyor.

20140607_155117
St. Pietro Bazilikasını Ortalayarak Düğün Fotosu Çekme Ritüeli

stpeitrobazilika

St. Peter’s Square-San Pietro Meydanı: 1656-1667 yılları arasında yapılan bu elips seklindeki meydan 284 sütun ile çevrilidir.Bernini tarafından tasarlanmıştır.Obelikslerin yanından bulunan 2 çeşme Bernini ve Mademo tarafından yapılmıştır.Meydanda Kuzer-Güney noktaları üstünde durulduğundaart arda olan üçer sütün tek sütün gibi gözükecek şekilde tasarlanmıştır.Bir çizgi ile Roma ve Vatikan ayrılmıştır.

Cappella Sistine-Sistine Şapeli: Vatikan Müzesi turunun son durağı olan Sistine Şapeli baş döndürücü güzellikte,baştan aşağı her nokta ayrı bir sanat eseri ile kaplı,dünyanın en değerli sanat eserlerini burada göreceksiniz.Bu yapı tek bir kişinin eseridir o da Michelangelo..

Şapel adı Papa Sixtus VII ailesinden gelir,mimar Giovannino De’Dolci tarafından 15. yüzyılda dizayn edilmiş olup Mimar, İncil’de geçen bir tapınağa benzettiği bu şapelde 40 metreden uzun olan 7 ayrı kata yer vermiştir.Papa Şapelin duvarlarının Hz. Musa’nın hikayelerini simgeleyen resimlerle yapılmasını istemiş ve İncil’de geçen hikayeleri resme dökmek için Botticelli, Rosselli, Perugino ve Ghirlando gibi isimler çağrılmıştır.

1500lerin başında bütün binalar genişletilince şapel tavanında büyük bir çatlak meydana geldi, çatı kısmı kilitlenip metal yapılar ile desteklendi. Freskler de zarar görünce yeni Papa, Michelangelo’dan tavanı yenilemesini istedi.  Michelangelo harikalar yarattı. Yaptığı çalışma 1512 yılında törenle açıldı. Tavanın tam ortasında yer alan “Yaradılış” isimli Adem’in yaratılışı ve Tanrı resmi en çarpıcı çalışması olarak ön plana çıkmakta.

sistinesapeli

Vatikan Müzeleri: Yüzyıllardır farklı papalar tarafından toplanan değerli resim, heykel, harita gibi sanat eserlerini bünyesinde barındırır. Kapıdan içeri adım attığınızda Vatikan’a girmiş olmakla kalmayıp aynı zamanda ayrı bir dünyada olduğunuzu hissediyorsunuz.42000 m2 alan içinde 70000 den fazla sanat eserini barındıran,dünyanın en büyük ve en ihtişamlı,en değerli eserlerini barındıran müzesi.1 günde bunca eseri görmek tabiki imkansız.Ön plana çıkan ve mutlak görülmesi gereken bölümleri Sistine Şapeli, Raphael’in Odaları ve Etrüsk Müzesi.En çok ziyaret edilen kısım Michelangelo’nun eseri Sistine Şapeli’dir.

vaticanmuseumspiral

Vatikan Bahçeleri: Dünya’nın en küçük ülkesi Vatikan’ın yarısından fazlasını kaplayan bahçeler ve parklar ülke’nin güney ve güneydoğusunda bulunur.23 hektar gibi büyük bir alanı kaplayan bu bahçeler bir çok farklı bitki çeşidini barındırır.

4. Gün,Görülemeyen Müzeler ve Tekrar Görmek İstedikleriniz: 4 gün dedim çünkü 1 gün ekstradan kalıp hem var ise göremediğiniz yerleri görmek,o güzel lezzetlerden 1 gün daha tatmak,ayrılmak istemeyeceğiniz bu güzel şehirde 1 gün daha kalmak hiçte pişman olmayacağınız çok yerinde bir karar olacaktır.

Roma’da Ne Yenir:

Pizza  evet ilk akla gelen ama şurada pizza yiyin diyebileceğim bir yer yok,her yerde güzel yapıyorlar o yüzden turistik yerlerde yememenizi önerebilirim zira turistik yerlerde bulunan restaurant’larda 12 euro ödediğiniz pizzayı aynı güzellikte 6-7 euro’ya 1-2 metro durağı uzaklaşarak ve halka karışarak bir Roma’lı gibi onların gittikleri restaurantlar’da yiyebilirsiniz..Örneğin ben Manzoni’de aşağıda görmüş olduğunuz pizzacıyı keşfettim,sahibi eski bir ferrari takımı çalışanıymış.Turistik yerlerdeki pahalı restaurantlar ile hatta daha lezzetli pizzalar yedim üstelik yarı fiyatına.

pizzeriaformula (807 x 1077) pizzeriaformula1 (807 x 1077)

Pastificio: Favori mekanım diyebilirim..Pahalı restaurantlar’da da makarna yedim ama Pastificio’da yediğim 4 euro’luk makarna hepsinden güzeldi.Pastifico’da her gün 2 çeşit günlük taze makarna yapılıyor,genelde 1 çeşidi etli/balıklı diğeri vejetaryen oluyor..Her gün hamuru günlük olarak hazırlanıp pişiriliyor.Plastik tabaklarla servis ediliyor ve eğer orada yerseniz 1 kadeh şarap (plastik kadeh 🙂 ) veya sınırsız su ikram ediliyor,yok ben alıp İspanyol Merdivenleri’ne oturup yemek istiyorum derseniz,şarap ikramından mahrum kalıyorsunuz.Plastik tabaklarda o ana kadar yediğiniz en iyi makarnayı yiyeceğinizden emin olabilirsiniz.Restaurantlar’daki 10-17 euro arasında fiyatlarda olan makarnalar Pastificio Makarna’sının yanında bildiğiniz arpa şehriye gibi kalıyor.Saat öğlen  13:00 gibi makarnalar hazır oluyor,oturacak yer yok,ayakta tezgahlarda makarnanızı yiyip gidiyorsunuz,aklınız orada kalarak..Her öğlen uğrayacağınızı garanti ederim..Yeri çok basit: Spagna Metro Durağında inince zaten İspanyol Merdivenleri’ni göreceksiniz,İspanyol Merdivenlerini arkanıza alın sağ çapraza doğru ilerleyin 2. sokak olan Via Della Croce  Sokağında hemen sokağın girişinde göreceksiniz,yani İspanyol Merdivenlerinden sadece 100 mt kadar uzaklıkta.Sırf Pastifico için bile Roma’ya gidilir :)..Antonio Sini  Usta’ya ve yetiştirdiği öğrencilerine saygılar şelale…

pastificio pastificio2 pastificio3

Gelato Roma:  Pastifico’da hayatınızın en lezzetli makarnalarını hüplettikten sonra hemen yan sokağında yer alan Gelatoo (o harfleri yerine kalp resimleri var isminde) ismindeki şirin dondurmacı’ya mutlaka uğrayın..Dilerseniz külahta veya tabakta,farklı soslar,meyveler ile kendi dondurmanızı kendiniz tasarlıyor ve en son tartarak ödemesini yapıyorsunuz..Lezzet fevkaladenin fevkinde…

gelatoo gelatoo2

 

En popüler dondurmacı’da yemek istiyorum derseniz o da Giolitti,Aşk Çeşmesi’ne çok yakın konumda

giolitti

 

 

 

 

 

 

4 Comments

    • Merhaba,

      Tesekkur ederim,biraz soluk soluga oldu ama dert etmedim çunku sunu farkettim Roma her zaman gidilesi, gitmek isteyeceğim bir yer ve biliyordumki yine geleceğim nasılsa

      • Kesinlikle çok güzel yazılmış ben su an clodio oteldeyim Kişisel fikrim roma pass alınmaması bugün closseo gittiğimizde içerisinin çok kalabalık 2500 kişi varmış öğlen 2 den sonra gelin dediler ayrıca pass kard kuyruğu neredeyse 100 kişi vardı bilet kontrolü hiç yapılmıyor otobüste şehir güzel ama sokaklar bana pis geldi fiyat olarak Euro olunca bizim Türkiye deki fiyatlardan daha pahalı oluyor ama yinede gelinir saygılar sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir