Lviv’de Mutlaka Yapılması Gerekenler

Lviv’de mutlaka yapılması gereken şeyler nelerdir,Lviv’de gezilecek yerler nerelerdir diyecek olursanız size aşağıdaki cevabı veririm.Önem sırasına,kendime göre önem sırasına göre sıralıyorum.

1. Libraria Speak Easy Bar’ da Kokteyl ve Jazz Sarhoşu Olmak

Doğum günümde gittiğim Libraria Speak Easy Bar aslında kendilerinin de söylemiş olduğu gibi özetle Cocktail&Jazz Bar. Kokteyl seçenekleri çok fazla,çok lezzetli ve çok ucuz çünkü burası Lviv. Lviv’de genel olarak edindiğim izlenim; her işletme’nin  sahibinden çalışanına kadar ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettikleri ve sürekli kendilerini geliştirmeye çalıştıkları,işini en iyi şekilde yapmaya ve fark yaratmaya çalışmaları oldu.Bunu başarabilmek adına gerekirse yurt dışında eğitim alıyorlar ve personellerine de eğitim aldırıyorlar tıpkı burada olduğu gibi. Libraria Speak Easy Bar barmenleri yurt dışında  en ünlü barlarda staj görüp, en iyi barmenlerden eğitimler almışlar ve sürekli üstüne koyarak bu seviyeye gelmişler.Bu dediğim gibi sadece buraya özgü bir durum değil,Lviv insanının karakteristiği,iş ahlakı, şehirlerine olan aşkları ve onu kalkındırma adına gösterdikleri özveri diyebilirim.Libraria Speak Easy Bar nerede peki diyorsunuz,bulması pek kolay değil,size aşağıda açık adresi yazacağım ama önce tarif edeyim.Eski şehirde iki cadde arasında(Lesi Ukrainsky ve Virmenska caddeleri) Armenian Courtyard’ta tarihi bir binanın en üst katında bir kütüphaneye giriyorsunuz,yerinizi alıyorsunuz ve sonra canlı müzik başlıyor,kokteylleriniz arka arkaya geliyor,dünya  3  4 saatliğine güzelleşiyor.Neredeyse her akşam canlı müzik var,güzel kokteyller var,kitap var,mutlu olmak var,”her şey var bir sen yoksun” diyerek arabeske bağlayabileceğiniz bir ambians var.. Daha ne olsun

Adres: Lesi Ukrainky St, 14, L’viv, Lviv Oblast, Ucrânia, 79000

Web Sitesi :  http://libraria.com.ua/en/

2. Baczewski Restaurant’ta Kuş Sesleri Ve Piyano Eşliğinde Kahvaltı Yapmak

Kuş sesleri,piyano çalan bir melek,çok güzel dekore edilmiş bir bahçe,leziz yiyecekler.Kahvaltı için daha iyi bir seçenek bulamazsınız,aramayın zaten,tüm bunlar neyinize yetmiyor. Kahvaltı için rezervasyon kabul edilmiyor, sabah 08:00 da açılıyor,açıldığında orada olursanız bahçede oturma şansınız olabilir, aksi takdirde beklemek veya alt katta kahvaltı yapmanız gerekir.Açık büfe kahvaltı ücreti  120 grivna yani yaklaşık 5  dollar..  Biraz Baczewski Restaurant’tan bahsedeyim; Baczewski bir ailenin adı, 1782 yılında kurulan Baczewski Vodka Fabrikasının sahibi olan aile.Baczweski Vodka Fabrikası dünyadaki ilk seri üretim Vodka üretimi yapan fabrika olma özelliği taşıyor.Kumpel Group bu efsane ailenin ismini yaşatmak adına bu Restaurantı açmış.. Sadece kahvaltıyı ön plana çıkardığıma bakmayın aynı zamanda şehrin en iyi ,en güzel restaurant’larından birisi hatta birçok otoriteye göre en iyisi. Çok katlı bir restaurant ve müze gibi resmen, o kadar güzelki, merdivenlerinde fotoğraf çekmeye doyamayacaksınız.Üst katlarda davetler, gruplar için özel odalar var, gezerken beni de içeri buyur edip vodka ve ev yapımı likör ısmarladılar,ev yapımı likörleri de en az vodkaları kadar iyi bu arada.

Bodrum katı ayrı güzel, tam bir mahzen, mahzene atılmış masalar, vintage süslemeler,hani diyordum ya Lviv’de her işletme farklı birşeyler yapmaya,işini en iyi şekilde yapmaya gayret ediyor, bunu her işletmede görebiliyorsunuz.Her Restaurant, her Cafe  ayrı bir ruhu yansıtıyor, her birinin bir havası,bir tarzı var, birbirinin aynı kopya mekanlar yok burada ve herşeyden önemlisi, çok çok ucuz fiyata 1. sınıf kalite ve hizmet var. Örneğin burada  2 kişi  etli  ve içkili yemek yerseniz ödeyeceğiniz rakam  15 dolları geçmez..Lviv birçok avrupa şehrine taş çıkartacak güzellikte ve çok ucuz, fiyatlar artmadan bol bol gidin,yiyin,için,gezin ..

Adres :Shevska Street, 8, L’viv, Lviv Oblast, Ucrânia, 79000

g

3. Italian Courtyard’ta Romantik Bir Mola

Italya orjinli mimar Pietero Barbon tarafından 16. yüzyılda inşaa edilen  bu romantik bina ve bir o kadar romantik bahçesi doğal olarak Italya esintileri taşıyor. Italian Courtyard’ta sadece kahve içme keyfi yapmakla kalmayıp, balkonunda onlarca fotoğraf,selfie ve sevgilinizle romantik yapabilir hatta fonda Mirkelam “Bir fotoğraf çekinebilir miyiz,dudaklarım dudaklarında” derken onu öpebilir,düşman çatlatabilirsiniz. Ona küçük sürprizler yapmayı seviyorsanız burayı atlamayın. Lviv’e geldiğinizde Italian Courtyard’a uğramazsanız eksik bir şey  mi var hayatımda der durursunuz benden söylemesi..

4. Bir Yeraltı Sığınağında Bulunan Kryivka Restaurant’ında Ukrayna Bağımsızlık Ordusu Askeri Gibi Hissetmek

Burayı anlamak için biraz Ukrayna tarihini bilmek gerekiyor. 2. dünya savaşı sırasında UPA adında bağımsız bir Ukrayna ordusu vardı,Rusya’ya karşı savaşırdı hatta Almanya ile ittifak kurduğu söylenir.Bu ordu resmi bir ordu değildi ve yer altında gizlenirdi,ordu mensupları aralarında parolalar kullanırdı.Sığınağa biri geldiği zaman kapıdaki koruma gelen kişiye “Slava Ukraini”  yani Ukrayna’nın şerefine der,gelen kişi de “Heroyam Slava” yani Kahramanların Şerefine  derdi.

Kryivka o günleri anımsatan modern bir yeraltı sığınağı.Meydana çok yakın,restauranta benzemeyen bir binanın içinde  büyük tahta bir kapıda “Slava Ukraini” diyen bir silahlı asker beliriyor ve tabi siz de ne diyorsunuz “Heroyam Slava”  yoksa giremezsiniz.Sonra yanınızda sizinle beraber bir Moskal var mı diye soruyor ve siz de “Ni” yani hayır diyorsunuz ve bu fasıl bitiyor kapı açılıyor ve hoşgeldin hediyesı olarak bir shot ballı vodka ikram ediliyor.Ve artık kendinizi bir UPA askeri gibi hissedip,savaş müzikleri eşliğinde geleneksel Ukrayna lezzetlerini tatma şansını yakalıyorsunuz ve tabi Putin birasını yudumlayarak.

Çatı’ya mutlaka çıkın,bir uçaksavar var ve kullanabiliyorsunuz,güzel bir şehir manzarası da yanında bonus.İçerisi zaten tam bir müze, o zamanlardan kalan tüfekler,kıyafetler,madalyalar,eski fotoğraflar,telsizler vb.. Bir de Putin’e ateş edebileceğiniz bir atış alanı da var 🙂

 

5. Mazoşist olmasanız bile Masoch Cafe Deneyimi Yaşamak

Mazoşizm ismi 1836 yılında Lviv’de doğan Leopold Ritter von Sacher-Masoch’tan geliyor. Bu cafe onun anısını yaşatmak için açılmış, ona adanmış. Turistik bir yer, korkutmasın sizi, burada görebileceğiniz en itici manzara şu olacak,sap sap gelip kendini seks makinesi zanneden,bu güzel şehre bile sırf Ukrayna gazıyla gelen,gezmek nedir bilmeyen,buradaki kızların yana yakıla kendilerini beklediğini zanneden zavallı Türk erkekleri’nin salak sapık diyalogları olacaktır,duymazdan gelin ve benim gibi siz de Türk görünümlü değilseniz yanınızda rahat rahat konuşacaklar ama en azından sen de mi türksün? diye sarmayacaklardır.İçerde turistleri eğlendirmek amaçlı şakadan kırbaç vuran garson kızlar var, ilk girişte poponuza şaplağı yiyorsunuz,içeceğinizi yudumlarken de ara ara gelip kırbaçlıyor sizi ufak ufak.Sorunuzu duyar gibi oldum,hayır siz onları kırbaçlayamıyorsunuz. Bazı müşteriler hatıra olsun diye kendini kırbaçlatıyor özellikle, hatta gerçekten mazoşist lan bu dediklerim bile oldu.Hesabı istediğinizde hesap ya sexy bir ayakkabı veya iç çamaşırı içinde geliyor.

6. Pravda Beer Theatre’da Lokal Bira Keyfi 🙂

Lokal bira sevenlerdenseniz doğru adres Pravda Beer Theatre.Çok katlı bir mekan ve oldukça fazla masanın olduğu büyük bir yer.Buna rağmen yer bulamayabilirsiniz zira çok popüler.Bazı biralara politikacı isimleri vermişler o şekilde sipariş ediyorsunuz mesela Obama’nın dark beer olduğunu tahmin etmek zor olmasa gerek.Putin içerseniz içindeki alkol oranının ne kadar çok olacağını da herhalde tahmin edersiniz.Trump çok tatsız mesela:).. Her akşam canlı müzik  dinleyebileceğiniz,ucuza harika biralar içebileceğiniz aşık olunası mekan.Hani demiştim ya Lviv’liler şehirlerine aşık ve iş ahlakları kıskanılacak seviyede,işlerini en iyi şekilde yapmak,ülkelerini,şehirlerini kalkındırmak adına canla başla çalışıyorlar ve en iyisini yapmaya gayret ediyorlar.Bu çabayı Bira işinde de layıkıyla yapıp her sene ödül alır seviyeye gelmişler.Fotoğraflar arasında göreceksiniz, uluslararası yarışmalarda sürekli ödüller alıyorlar. Red Eyes özellikle harika bir bira

7. El Yapımı Enfes Çikolatalar Tatmazsak Olmaz,Lviv Handmade Chocolate Factory

Girişinde bir kafe,üst katlarında çikolata ve kahve satış yerleri ve en üst katta yine bir kafe ve teras bulunuyor. Lviv’de bulunan hemen her yer gibi çok güzel dekore edilmiş özellikle minik terası beni benden aldı.Masalardaki danteller annelerimizin Tv’leri örtmek için kullandığı dantelleri hatırlattı.Teras’ında kahve ve çikolata yuvarlayarak bir dolu fotoğraf çekebilirsiniz, sadece terasta değil binanın içinde özellikle merdivenlerde iyi kareler yakalayacağınızı garanti ederim.Lviv enteresan bir yer,Bira’da Almanya  ve Belçika ile yarışırlar diye düşünürken bir de bakıyorum çikolata’da  yine Belcika,Almanya,İsviçre ile yarışmasalar da  kafa tutarlar diye düşünmekten kendimi alamıyorum, tamam abartmış olabilirim, güzel çikolatalar ama bak onda abartı yok,  mutluluk garantili,happy end garantili çikolata bunlar.

 

8. Şehre Tepeden Bakmak İçin Adres High Castle

High Castle dendiğine bakmayın Castle falan yok,çoktan yıkılmış gitmiş ama onun yerine güzel bir manzara  var, temiz hava var, yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar var,panaromik şehir manzarası var,sana tepeden baktım aziz Lviv geyiğini yapabileceğiniz bir yer var.Şehrin en yüksek noktası burası, buraya da uğrayın,Lviv küçük zaten yürüyerek göreceksiniz her yeri ve fazla efor sarfetmeden üstelik,o kadar yedikten,içtikten sonra sizi High Castle paklar.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir