Home » Seyahat Haberleri ve Öneriler » İtalya’nın Henüz Turist Eli Değmemiş 8 Güzel Liman Kenti

İtalya’nın Henüz Turist Eli Değmemiş 8 Güzel Liman Kenti

Sonraki Önceki
portovenere Porto Venere: Küçük bir balıkçı köyü olan Porto Venere,5 meşhur Cinque Terre köyüne tekne ile çok kısa mesafede yer almakta..Tıpkı Cinque Terre köyleri gibi La Spezia’ya bağlı ve güzelliği diğer köyleri andırıyor.Bu köy de diğerleri gibi Unesco koruması altında.Sadece dısından fotoğraflayıp geçmeyin köy içinde aynı zamanda antik harabeler,güzel kiliseler ve panaromik görüntü alabileceğiniz antik bir şato da var.
camogliCamogli: İtalya’nın Liguira bölgesinin Meşhurları Cinque Terre ve özellikle Portofino’ya çok yakın olan çok güzel bir liman kenti..Aynı zamanda tıpkı Verona gibi Sevgililer Günü Kutlaması yapabileceğiniz bir başka romantik destinasyon.Camogli’de Sevgililer Festivali düzenlenir her sene.Bu romantik gün bir festival havasında kutlanır ve Sevgililer Günü Pazar’ından çeşitli hediyelik eşyalar alınır,şiir ve resim yarışmaları düzenlenir.Her yer süslenir ve zaten şirin olan bu güzel kasaba unutulmaz bir güzelliğe bürünür.Hazır buraya gelmişken feribotla mutlaka gidin diyebileceğim bir başka güzellik var adı , sıkı durun söylüyorum San Fruttuoso.Buralara kadar gelmişken uğramazsanız ah be keşke gitseymişim pişmanlığını yaşarsınız.Bu da bonus olsun benden size
ponza Ponza: Roma ve Napoli arasında olan Volkanik ada,balıkçı kasabası,liman kenti..Çok güzel plajları ve aynı zamanda tüplü /şnorkelli dalış imkanı sunan berrak denizi,sualtı güzelliklerine sahip sakin bir alternatif tatil beldesi.Antik harabeleri ve muhteşem italyan restaurantlarını saymıyorum bile.Roma sahilindeki Anzio’dan feribot ile 1 saatte kendinizi Ponza’da bulursunuz.

sanremo

San Remo: Bu güzel yer belki herkes tarafından biliniyor ama hala Portofino’nun gölgesinde kalmış durumda.Burası “The City of Flowers” olarak bilinir,bu bile sizi cezbetti değil mi? 

gaeta

Gaeta: Roma’ya 2 saat mesafedeki balıkçı kasabası..Italyan’lar tarafından bilinen ama turist’lerin pek uğramadığı görülesi yer.Dar patikaları,plajları,pastel renkli evleri,13. Yüzyıldan kalma şatosu,orta çağ kiliseleri ile güzellik abidesi resmen ama burayı özel kılan en önemli yer Montagna Spaccata dağı..Tırmanıp buradan hem şehri hem güneşin doğuşunu,batışını izlemek paha biçilemez..Efsaneye göre İsa çarmıha gerildiğinde bir deprem oluyor ve bu dağ ortadan ikiye ayrılıyor.Tepe’de bir kilise de mevcut.Dağ bölündüğü zaman ilk bölünmenin olduğu mağara şu anki adıyla “Turk’s Grotto”, türk mağarası görülmeye değer..Türklerin iltica ederek barındığı mağara olduğundan bu ismi almış. 

portosantostefano

Porto Santo Stefano:  17. yüzyılda Ispanyollar tarafından inşaa edildiğinden ispanyol kalıntıları taşıyan,Ispanyolların yaptığı bir kalesi olan,toskana bölgesinde,Siena’ya 1 saat mesafede bulunan güzel bir liman kenti..Plajları,lezzetli yemekler yiyip,harika şaraplar tadabileceğiniz restaurantları olan toskana bölgesinin bu liman kentinde özellikle Piazza dei Rioni meydanında kahve ve dondurma keyfi yapmak paha biçilemez denilebilir..

tropea

Tropea: Amalfi kıyısındaki her şehir gibi Tropea’da da muhteşem manzaraya sahip dağlık bir alan ve eteklerinde uzanan sahiller var.Eğer fotoğraf tutkunu iseniz burası sizin için bulunmaz hint kumaşı diyebilirim..

piombino

Piombino: Toskana bölgesinde bulunan liman şehri..Napolyon bu kıyı şehrini kızkardeşine hediye ettiği için şehir “Little Paris ” olarak ta anılır.Müzeler,çeşmeler,fransız yapıları ile aynı zamanda kültürel gezi de yapılabilecek bir şehir.Kayalıklar’dan tırmanarak muhteşem bir terası ve panaromik manzara imkanı sunan Piazza Bovio’ya ulaşmanızı tavsiye ederim. 

Sonraki Önceki

İlginizi Çekebilir

En Gereksiz Seyahat Tavsiyeleri

1. Kadınsın sen  yalnız seyahat etmemelisin !! Tamamen saçmalıktır,olası riskler herkesin başına gelebilecek türdendir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir