BUDVA

KARADAĞ BUDVA

20 Temmuz 2014 başlangıçlı 7 günlük Budva ,Kotor ve Dubrovnik’ten oluşan programımın ilk durağıydı Budva..Karadağ için schengen vizesi gerekmediğini ama Dubrovnik(Hırvatistan) için gerektiğini yazımın başında belirtmek isterim..Eğer schengen vizeniz var ise seyahat programınıza Dubrovnik mutlaka eklenmelidir,zira 3 saat mesafededir ve 20 euro karşılığında otobusler ile gidilebilmektedir.Kotor zaten Budva’ya çok yakın,yarım saat mesafede. Budva’da kalıp 1 gününüzü ayırıp,günübirlik gidebileceğiniz küçük bir yer..Kotor ve Dubrovnik ile ilgili yazılarımı ayrıca okuyabilirsiniz..

ressamdancingstatue

Nereden bilebilirdim ki bu küçük,şirin tatil beldesinin beni bu kadar etkileyeceğini ve her yaz mutlaka gelmek için can atacağımı.

İlk durağım Budva Adriyatik denizi kıyısında yaklaşık 10000 nüfusu olan,2500 yıllık geçmişe sahip olan Karadağ’da bir sahil şehri olup turizmin kalbinin attığı yer diyebilirim..Bazı kaynaklara göre Adriyatik kıyısındaki en eski yerleşim yeridir.1572 yılında Venediklilerden alınıp Osmanlı topraklarına katılmış fakat 1 sene sonra yapılan antlaşma gereği tekrar Venediklilere geri verilmiş..Keşke vermeseydik,keşke buralar bizlerin olsaydı diyor insan ama sonra acaba bizde olsa bu kadar güzel kalabilir miydi diye dusunmekten de kendimi alamıyorum..

Budva; denizi,yeşillikleri,hareketli gece hayatı ve buram buram tarih kokması ile insanı gerçekten büyülüyor..Bir tatilden ne bekler insan,her ne bekler ise Budva’da bulabilmeniz mümkün..Plaj mı  arıyorsunuz?, istemediğiniz kadar..Kültürel bir tur olmalı aynı zamanda diyorsunuz?, fazlasıyla tatmin olacağınızdan emin olabilirsiniz..Küçük bir yerdir Budva, yürüyerek 1 saatte gezebilirsiniz..

Budva için Karadağ’ın Miami’si  ve  Avrupadaki yeni Ibıza  benzetmeleri inanın abartı değil,aradığınız her tadı bulabileceğiniz mutlaka gezilesi,görülesi muhteşem bir tatil beldesi..Karadağ adını uzun sahil şeridi,uzun kumsalları ve koyların ardında dimdik yükselen dağlardan almaktadır..Budva  ise Karadağ’ın cenneti konumundadır..Uzun yıllar Romalı’ların elinde olduğundan Venedik esintilerini Budva’nın yapılarında görebilmekteyiz..

Sahil şeridi boyunca plajlar, plajların bitiminde zengin abilerin yatlarının demirlediği marina, hemen yanında Unesco tarafından korumaya alınmış olan Old Town ,kale içine kurulu şehri görebilirsiniz..Kale içinden plajlara açılan kapılar mevcuttur,yani kale etrafında da plajlar vardır..Kale içinde restaurantlar,cafeler,bistrolar,hosteller,barlar, hediyelik eşya satan mağazalar ama burada parantez açmak istiyorum, başka ülkelerdeki gibi Çin malı ürünler değil, handmade ürünlerin satıldığı mağazalar bulabilirsiniz.Çok ucuza içki ve puro alabileceğiniz tobacco shoplar bulabilirsiniz Old Town kale içinde.Kale içindeki birbiri ile kesişen dar sokaklar, kalenin farklı yerlerinden plajlara açılan kapılar, gündüz ayrı gece ayrı güzeldir Old Town..

oldtownaround

 

Budva’ya Nasıl Gidilir?

THY ile Istanbul’dan Podgorica’ya (Karadağın başkenti) direkt uçuş var..Podgorica havaalanından Budva 80 km uzaklıkta.Havaalanından Budva’ya aşağıdaki seçeneklerden birini tercih ederek gidebilirsiniz;

-Havaalanından Budva’ya taksiler var,40 euro ücret karşılığında götürürler 5 euro pazarlık ile 35 euroya gidebilirsiniz..

-Benim tavsiyem ise havaalanından Podgorica Merkez Otobüs Terminaline gitmeniz ve oradan Budva otobüsü ile Budva’ya ulaşmanız olacaktır..Zira hem çok daha ekonomik hem de zaman açısından çok fark etmeyecektir..Havalanından Podgorica merkez otobüs terminaline taksi ile 10 euroya 10 dakikada ulaşırsınız(mercedes olan taksilere binmeyin onlar 20 euro :),sıradan olan araçları tercih edin ve 10 euroda anlaşın)..Her yarım saatte Budva’ya otobüs bulabilirsiniz ve ücreti 5 euro ,sadece size bir uyarıda bulunayım Turkiyede alışmış olduğunuz gibi otobuse bagaj verirseniz valiz başı 1 euro ödemenizi isterler bu Dubrovnikte de bu şekilde :).. Benim gibi backpacker  iseniz yanınıza alın çantanızı,boşuna 1 euro ödemeyin..

Yukarıda anlatmış olduğum benim tercih ettiğim yol idi,bunun dışında  eğer siz de tatilinizi benim gibi 3 saat uzaklıkta bulunan Dubrovnik ile birleştirmeyi planlıyorsanız ve programınızda öncelikle Dubrovnik var ise  Dubrovnik’ten Budvaya otobüs ile ulaşabilirsiniz ,yolculuk yaklaşık 3 saat sürer..Tivat havaalanı,Podgoricadan daha yakın ama oraya uçuş bulunmamakta..

Budva’da kalarak gün içinde dilerseniz araç kiralayarak veya otobüsler ile  gidebileceğiniz yakın mesafede görülmesi gereken çok yer var mesela  Herceg Novi,Kotor,Petrovac,Tivat… Ozellikle Kotor  ile ilgili  ayrıca yazacağım,Budva’ya otobüsle 30 dk mesafede inanılmaz bir şehir..

Budva’da Gece Hayatı ve Eğlence

Şehrin plajlarında gün boyunca denizin tadını çıkarabilir düzenlenen tekne turları ile birbirinden güzel koy’ları keşfedebilirsiniz..Ozellikle Budva’nın hemen karşısındaki Hawaii (Sveti Nikola) adasına mutlaka gitmelisiniz ,tek kelimeyle muhteşem,yarım saaatte bir tekne turu ile Hawaii(Sveti Nikola) adasına gidilebilir(gidiş geliş sadece 3 euro)..Su sporları ile ilgileniyorsanız aradığınız her aktiviteyi (parasailing,flyboard,jet ski vs) yine budva sahil şeridinde bulabilirsiniz..Balık tutmak isterseniz günlük veya saatlik balıkçı tekneleri kiralamanız mümkün..Sveti Stefan’ı denizden görmek paha biçilemez, tekne kiralayarak veya Jet Ski ile murlaka görmenizi tavsiye ederim..Sveti Stefan ile ilgili ayrıca aşağıda bilgi vereceğim..

Eğlence aslında gündüz plajda  başlıyor,sahil boyunca uzanan tüm plajlarda ve kale etrafında olan diğer plajların her birinde beach clublar çok hareketli..Kızlardan bahsetmeyeyim,Budva’yı cennet kılan bir diğer unsur metrekareye düşen güzel kız oranının inanılmaz derecede yüksek olması :).Çoğunlukla Rus turistlerin tatil yaptığı bir yer Budva onlardan kalan yüzdeyi de zaten güzel Balkan özellikle Sırp kızları doldurmakta..

Buraya sevgili ile gelmek Kayseri’ye giderken yanına pastırma almak gibidir 🙂  şaka bir yana single iseniz buradan ayrılmak istemeyebilirsiniz, sevgiliniz ile geldiyseniz gözleriniz oyulabilir..Ama yazımın başında da belirttiğim gibi her beklentiyi karşılıyor Budva..Budva’yi güzel kılan diğer elementlerin tadını çıkarırsınız bu durumda

Gün sonunda ise kale etrafında ve kale içindeki bar ve bistrolar dolup taşmakta,gündüz gördüğünüz tüm o güzel kızları  akşam şıkır,şıkır giyinmiş olarak buralarda görebilirsiniz..Ayrıca yine kıyı şeridi boyunca sahilin üst paralel caddesinde yani Promenade Caddesi’nde yan yana dizilmiş  bir sürü Night Club bulabilirsiniz ve onlar da tıklım tıklım..Buralar açık hava mekanları olduğundan girmeden de içeriyi görebiliyorsunuz,pole dancing çok revaçta bu mekanlarda.Strip Club olarak hizmet verenler de var aralarında,Club Loza örnek verilebilir.Budva’da içki zaten çok ucuz ve bua rağmen bir de Happy Hour saatlerini yakaladığınızda deli gibi bedavadan biraz pahalıya içebilirsiniz..Bu mekanların olduğu Promenade caddesinde aynı zamanda akşam pazarı tadında bir çok mağaza vardır.. Restaurantlar ise hem sahilde, hem paralelindeki üst caddede(promenade) ve Old Town içinde yoğunlukla bulunmaktadır.

Budva içindeki bu bahsettiğim clublar,barlar,bistrolarda hayat gece 12:00 ‘ye kadar devam ediyor sonra ise herkes şimdi sıkı durun Avrupa’nın en iyi gece kulübü seçilen (2012 de Monaco’da ödül alan)  TOP HILL’e  gitmekte..Zaten gece tepeden gökyüzüne yükselen ışıklar göreceksiniz,TOP HILL bu ışıklar ile adeta sizi çağırıyor,gel diyor ne duruyorsun..Eğlence başladığında ise inanılmaz ışık gösterileri ile büyüleniyorsunuz,boşuna ödül almamış diyorsunuz.

tophill

TOP HILL de hayat sabaha kadar sürer, 5000 kişi kapasitelidir ve sadece Haziran ve Temmuz aylarında hizmet verir,özellikle haftasonları tüm Balkan ülkelerinden insanlar akın akın buraya gelir ve 5000 kişi tıklım tıklım dolar..Top Hill Budvada adından da anlaşılacağı üzere tepededir,5 euroya taksi ile ulasabilirsiniz fazla ödemeyin..Top Hill  giriş ücreti  5-10 euro arası değişir, ülkenin ve dünyanın önemli dj’lerine sürekli ev sahipliği yapar..Hem giriş ücreti düşük hem de içeride içki ucuz daha ne olsun  1 bira 3 euro,  1 jager   5 euro.Top Hill yanında  bizdeki Reyna vs   Sabancı Müzesi gibi kalır, abartmıyorum inanın tam olarak böyle..

Budva’da Plajlar

Slovenska Beach,Jazz Beach,Hawaii Beach,Becici,Mogren 1, Mogren 2 ,Sveti Stefan, Ploce Beach,Lucice,Ricardova Glava Beach,PetrovacBeach ,Crvena Glevica en populer plajlardır..

Plajların hemen hepsinde mavi bayrak göreceksiniz..Mavi Bayrak plajların temiz olduğuna işaret eder ve belli bazı hijyen kriterlerini yerine getiren plajlara bu bayrak verilir..Yanınıza deniz ayakkabıları almanızı öneririm zira plajların çoğu kumlu değil çakıllıdır.

Jazz Beach: 1200 metre uzunluğunda en büyük plajlardan biridir,plaj da deniz de kumludur..Budva’nın 2500 metre kadar kuzeyinde yer almaktadır..Tekneler ile de  otobüs ile de gidilebilir..Veya motorsiklet kiralayarak gitmek te mümkün..

Mogren Beach: 2 parçadan oluşur,toplamda 350 metre uzunluğundadır..Şehir merkezindedir,Old Town dan hemen sonra  patikalardan geçilerek ulaşılır..Plaja giden patika yola bayılacaksınız,dağ ve denizin kesiştiği bir patika yoldan denize ulaşmak çok keyifli..

mogrenyolu

Ricardova Glava Beach: 100 metre uzunluğunda Budva’da en bilinen plaj,Old Town kalesinin duvarlarının hemen önünde.İsmini ünlü İngiliz Aktör Richard Vidmark’ın 1963 yılında çektiği “The Long Ships’ filminden almış.

Crvena Glevica(Çıplaklar Plajı): Nudist Beach ,Nudist Camp  olarak anılan bu plaj nudist arkadaşlar için biçilmiş kaftan.Sveti Stefan’da ana plajdan güneye doğru yüzerek denizden veya karadan yürüyerek çıplaklar kampına,çıplaklar plajına ulaşabilirsiniz.

Slovenska Beach: İsmini buraya 1935 yılında tatil yapmaya gelmiş bir grup Çek turistten almış..25000 m2 alana sahiptir,1600 metre uzunluğunda,çakıllıdır..Bu alanda aynı zamanda aynı ismi taşıyan bir hotel var ve spor alanları mevcuttur.

Becici Beach: Budva’ya 3.5 km uzaklıktadır,1950 mt uzunluğunda kumlu bir plajdır..En buyuk plajdır ve Akdenizin en güzel plajı ödülünü kazanmıştır(pariste 1935 yılında)..

Lucice Beach: Petrovac’ın 500 mt güneyinde yer alır, her ne kadar Budva’da olmasada yukarıda belirttiğim gibi Budvaya yakın olan çok yer var  aslında gün içinde gidilip görülebilecek..Lucice koyu  mutlaka görülmesi gereken koylardan biridir.Çam ağaçları ile çevrilidir

Queen’s Beach:Sveti Stefan’a 500 metre mesafededir ve 200 metre uzunluğunda bir kumsalı vardır.Kral Alexander Karadjordjevic’in eşinin en sevdiği plaj olması sebebiyle bu ismi almıştır.

Milocer Beach: Kral’ın plajı olarak anılır..Queen’s Beach’in yanında ve 280 metre uzunluğundadır.

Hawaii Beach(Sveti Nikola Adası): Benim favorim ,Budva’nın hemen karşısında göreceğiniz ada kendileri..Muhteşem bir koy,her yarım saatte karşılıklı tekneler gider gelir..3 euro karşılığında  gidebilir,dilediğiniz zaman dönebilirsiniz..

Hawaiihawaiiiihawaiiiii

Sveti Stefan:  Ve tabiki  Sveti Stefan , Budva’ya 5 km uzaklıkta bulunan bir adadır.15. yüzyılda balıkçı köyü olarak kurulmuş olup dar bir kıyı şeridi ile karaya bağlıdır.2009 yılında lüks oteller zinciri Aman Resorts tarafından 30 yıllığına kiralanmış ve taş yapılar ile restore edilmiştir.3 günden az rezervasyon kabul etmeyen ve geceliği 1000-2000 euro arası değişen fiyatlara müşterilerini ağırlamaktadır..Yani adaya sadece otel müşterileri girebilmektedir ama kıyı şeridindeki plajlara giriş serbesttir..Otel bugüne kadar bir çok dunya yıldızına ev sahipliği yapmıştır.Örneğin;Novak Djokoviç bu otelde,bu adada evlenmiştir,Brad Pitt,Kirk Douglas,Claduia Schiffer ve daha niceleri otelin ve adanın müdavimleri arasındadır.

Sveti Stefan  tekne turları ile veya kendi kiraladığınız deniz araçları ile denizden mutlaka görülmesi gereken bir adadır..Tepeden görüntüsü de mükemmeldir,Budva’dan otobüs ile 2 euro karşılığında gelebilirsiniz size tavsiyem otobüsten tepede yol kenarında inmeniz ve Sveti Stefan adasına tepeden bakmanız ve fotoğraflamanız.. Otobus aşağıya kadar iniyor ama üşenmeyin ve tepede yol üstünde inin o güzel manzarayı içinize çekin, yürüyerek inin Sveti Stefan plajlarına…Meşhur olması 1960’lara dayanmaktadır,Marilyn Monroe,Sophie Loren,Elizabeth Taylor gibi ünlülerin burada tatil yapmaları doğal olarak meşhur olmasını sağlamıştır..

svetistefansvetistefan2svetistefan3

Budva’da Gezilecek Yerler

Tüm anlattığım yerleri özetlemek ve bazı ilaveler yapmak gerekirse;

 • Old Town bir diğer adıyla Stari Grad (EskiKent)
 • Gece Hayatı-Özellikle avrupa’nın en iyisi  TOP HILL aman sabahlar olmasın dedirtecek güzelliktedir
 • Plajları(detaylı olarak yukarıda anlattım, tamamına yakınını)
 • Budva Citadel(Hisar)-Giriş ücretlidir ve 2 eurodur,içinde müze,kütüphane ve muhteşem bir italyan rastaurantı vardır , surların dibinde masaları olan,akşamları loş ışıkta romantik bir yemek yiyebileceğiniz harika bir mekan..Gece gidin derim ve restauranta geldiğinizi söylerseniz giriş ücreti ödemeden müze ve kütüphaneyi de gezebilirsiniz..Ayrıca kalenin en tepesindeki kuleden beleş tepe diye de adlandırdığım bir noktadan aşağıda sergilenen ücretli tiyatro gösterisini de izleyebilirsiniz :)..
 • Saint John Kilisesi-Old Town içinde 1828 yılında inşa edilmiş
 • Holy Trinity Kilisesi-Giriş kapısında 3’lü çan vardır,1808 yılında inşa edilmiştir
 • Saint Sabas the Sanctified Kilisesi:Eski bir roma kilisesidir
 • Dancing Girl Statue(Mogren Plajına giderken görebileceğiniz dans eden kız heykeli),bir efsaneye göre Budva’da boğulan bir kızın heykeli olduğu söylenir
 • Saint Ivan Katedrali
 • Saint Trojice Kilisesi
 • Arkeoloji Müzesi-Old Town içinde Kale’den Marina’ya açılan kapının yolu üzerinde
 • Saint Mary of Punta Kilisesi: En eski kilisedir,1200 yıl önce inşa edilmiştir.En eski roma dönemi öncesi yapısı olduğu söylenir.Bir inanışa göre ispanyol denizcilerin meryem ana heykeli bırakıp mum yaktıkları noktaya inşa edilmiştir.
 • Roman Necropolis:  1937 yılında bir otelin inşaatı sırasında bulunmuştur,burada 450 kişiye ait mezar ve onlara ait seramik eşyalar,takılar,silahlar vardır

Budva’da Ne Yenir,Nerede Kalınır?

Italyan Restaurantları ve deniz şehri olması sebebiyle deniz mahsulleri  bölgeye hakim olmuş durumda..Fiyatlar her avrupa ülkesinde olduğu gibi,hatta Dubrovnik’ten daha ucuz diyebilirim..Gün içinde atıştırmalık bir şeyler isterseniz  Old Town içinde ve sahil şeridinin paralelindeki caddede dilim pizza satan pizzacılar var ,2 euro fiyatı ve çok leziz..Krep yine bir başka atıştırmalık olarak her yerde görebiliyorsunuz.Old Town içinde  simit yapan bir yer buldum ama pek tavsiye etmem :)..Buyuk ve bayat..Dondurmalar enfes,1 top 1 euro  ama değer yani,italya’da olduğu kadar lezzetli..Marketlerde su  35 cent e satılıyor ve Dubrovnik ile kıyasladığımızda yine çok ucuz olduğunu görüyoruz..

Tavsiye edebileceğim 2 restaurant var

-Citadela Restaurant(Budva Citadel) surların yanında masaları olan İtalyan Restaurantı..Surların yanında masa,mum ışığında ve panaromik görüntüsü ile Budva ve deniz ayaklar altında,surların dibinde

citadelrestaurant

-Jadran Restaurant-Deniz mahsülleri aşığı iseniz burası tam size göre, sahibi eski bir kaptan ve tüm garsonlar kaptan kıyafeti ile servis yapıyorlar..Sahibi her müşteri ile birebir ilgileniyor ve güleryüzlü,esprituel,işini severek yapan müthiş bir insan..Gittiğim yerlerde çoğu restaurantta ingilizce menu bulamadığımdan ingilizce menüleri olup olmadığını sorduğumda bana nereli olduğumu sordu,türk olduğumu söyledim ve cevabı şu oldu “Türkçe bile var” :).. şaka yapmıyordu 9 dilde menu hazırlatmıs ve bir çok dilde müşterileri ile kendi dillerinde az da olsa konuşabiliyor..

jadranrestaurant

Budva küçük bir yer ,ama yoğun talep gördüğü için yerinizi önceden ayırtmanız size avantaj sağlayacaktır..Booking.com veya airbnb.com.tr gibi sitelerden dilediğiniz gibi bir yer bulabilirsiniz..Hostel olarak Old Town içindeki hostellerde(15 euro gecelik) kalmanızı, ortaçağ havasını teneffüs etmenizi öneririm, keza yine Old Town içinde oteller de mevcut(özellikle Marinayı görenler müthiş) veya yine Budva’da otogar civarında  bir dolu irili ufaklı oteller veya evlerinin odalarını kiralayan işletmeler bulabilirsiniz..Dikkat etmeniz gereken şu, booking.com ve airbnb.com daki açıklamalara baktığınızda,konaklayacağınız yerin Budva’da olması(konumunun merkeze uzaklığı örneğin 0.2 km gibi ) ,Budva diye aratırsınız ama farkında olmadan Budva’nın biraz dışında bir yer tutarsınız..Old Town (Stari Grad) baz alacağınız yer olsun, 15 minutes walk to Old Town(Eski şehire 15 dakika yürüme mesafesi)  uzak bir mesafe değil mesela..sahil şeridi boyunca yürüyorsunuz zaten Budva’nın içindesiniz gözünüzde büyütmeyin dediğim gibi küçük bir yer ben de Hotel Garni Fineso’da kaldım ve Eski Sehir’e 15 dk yurume mesafesinde idi ama plaja 3 dk idi,plajın sonu zaten Eski Sehir’e uzanıyor..Kaldığım otelin geceliği 35 euro idi kahvaltı dahil..Önceden rezervasyon yaptırırsanız benim gibi uygun fiyatlara güzel yerlerde kalabilirsiniz..

Tadını çıkarın ,bu yaz tekrar gideceğim nasip olursa..Bu kadar etkileneceğimi bilmediğim için bu ziyaretimde 3 gün Budva 3 gün Dubrovnik 1 gün Kotor ayırmıştım.. Ama gördüm ki  Dubrovnik için 1.5 gün yeterliymiş yani mümkün olduğunca Budva’da kalınmalı,orada yaşamalı,hatta yaşlanmalı :).. Budva gençler ve ruhu genç olanlara daha çok hitap eden bir yer Dubrovnik ise ruhu 35 + olanlar için.. Ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri Dubrovnik.Dubrovnik ve Kotor ile ilgili yazılarımı Gezi Rehberi kategorisindeki yazılarımda bulabilirsiniz..Ayrıca çok daha fazla resim görmek ve beni instagramdan takip etmek isterseniz Instagram hesabıma sayfanın sağ üst köşesindeki ikondan ulaşabilirsiniz..

 

Travel is the only thing you buy that makes you richer

Turistikomer.com

« 1 arasında 7 »

 

15 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir